شش نكته اساسي جهت ديزاين بسته بندي براي تازه وارد‌ها

وقتی قصد خریدن محصولی رو داریم بسته بندی آن بر روی خرید ما تاثیر می‌گذارد و شاید تا حدودی آن محصول را از روی بسته بندیش قضاوت کنیم

بسته بندی در اصل همان برند سازي است. اين همان چيزي است كه مصرف كنندگان قبل از دردست گرفتن محصول شما به آن توجه مي كنند بنابراين بايد براي آن وقت گذاشته و ضمن تحقيق براي ساخت چيزي كه به برجسته شدن كالايتان در قفسه فروشگاه كمك مي كند، پول نيز هزينه كنيد.
از اين رو برند سازي خوب و بسته بندي اغوا كننده براي تازه كارها اهميت ويژه اي دارد

شش نكته اساسي جهت ديزاين بسته بندي براي تازه وارد‌ها:

فرم و عملكرد

در سطح مقدماتي، بسته بندي از محصول شما محافظت كرده و مامن آن است اما بسته بندي يك كالا درپوششي حباب دار و جعبه اي سفيد تاثيري بر روي مصرف كندگان نخواهد گذاشت بنابراين بسته بندي بايد عين جذاب بودن فوايد استفاده از محصولتان را به مصرف كنندگان اطلاع دهد.

خلاق باشيد

كيفيت خوب و بسته بندي خلاق مصرف كنندگان را به سوي خود جذب مي كند. وقتي مشتري محصول شما را از قفسه بر مي دارد، در صورت مشاهده دقت بالاي شما در بسته بندي و تجربه لذت بخشي كه با آن به او دست مي دهد، در تصميم خود براي انتخاب كالايتان با وجود مشاهده يك رقيب ارزان تر تجديد نظر خواهد كرد.

برای نمونه بياييد به ديزاين بسته بندی اين قلم موهاي رنگ ريش دار نگاهي بيندازيم كه طراح آن سيمون لاليبرته براي شركت Poilu است.

اين ديزاين‌هاي غير مترقبه به شكلي هوشمندانه با نگاه به موي قلم موها به عنوان ريش، يك بسته بندي خلاق براي اين برند به وجود آورده اند.

واضح عمل كنيد

اغلب اوقات، وقتي در قفسه‌هاي سوپرماركت محلي خود به دنبال محصولي خاص مي گرديد، گستره محصولات مشخص نبوده و گهگاه حتي پيدا كردن نام يك برند سخت تر نيز مي شود.

شما محصولات زيادي را خواهيد ديد كه با طراحي‌هاي بيش از حد برجسته قصد انتقال منافع استفاده از يك محصول بدون مشخص بودن نام برند يا لوگوي آن را دارند. شما همچنين بسته اي را پيدا خواهيد كرد كه با وجود ثبت مشخص نام برند بر روي آن جزئيات كمي درباره فوايد يك كالا را به اطلاع شما مي رساند.

در حالي كه طراحي مينيماليستي براي برخي محصولات مانند لوازم آرايشي جذاب است اما شكست در شناساندن برند و محتواي يك محصول مي تواند مصرف كننده را از خريد آن بازدارد

براي نمونه در اين نمونه بسته بندي كيسه برنج از Mighty Rice، نام برند واضح بوده و با فونتي قابل شناسايي نوشته شده است. فوايد استفاده از اين محصول نيز زير نام برند آمده اما قرار گرفتن روي يك نوع پلاستيك شفاف، به مصرف كنندگان اجازه مشاهده كيفيت محصول را مي دهد.

به چيزي فراتر از مشاوره فكر کنید

به عنوان يك تازه وارد، شايد بودجه كمي داشته باشيد. شايد به همان اندازه كه به توليد و تجاري بودن يك محصول دقت مي كنيد، در خصوص ديزاين بسته بندي چندان تيزهوش نباشيد.

چنان چه يك آژانس تبليغاتي را به خدمت گرفته ايد، از يك شركت مشاوره بسته بندي نيز براي كمك به توسعه برند بهره ببريد. آن‌ها واقف به يك سري نكات راهنما در حوزه كيفيت بسته بندي بوده و گاهي اوقات يك سري ملاحظات عملي در زمينه بسته بندي محصول به شما ارائه مي دهند كه احتمالا هرگز به آن‌ها فكر نكرده ايد.

مشاوره‌ها به منظور حفظ رقابت با يك شركت بزرگ تر با قيمتي پايين تر همان توصيه‌هاي خارق العاده را در خصوص قرار دادن يك نمايشگر، طرز چيدن محصولات در قفسه‌هاي فروشگاه يا عرضه آنلاين آن‌ها به شما مي كنند.

فروش يك محصول در فروشگاهي واقعي بسيار سخت تر از فروش آن در اينترنت است. در يك فروشگاه واقعي محصولتان به احتمال زياد در قفسه چيده شده يا از جايي آويزان است بنابراين اين فاكتور را در ديزاين بسته بندي محصول در نظر بگيريد. در فروش ديجيتال، مصرف كننده‌ها قادر به لمس محصول قبل از خريد نبوده و درنتيجه بايد به حواس ديگر فرد توجه كنيد. براي مثال، در حوزه تايپوگرافي و انتخاب رنگ دقت كنيد تا درمقايسه با ديگران جالب و منحصر به فرد به نظر برسد.

به عنوان نمونه، اين سمعك‌هاي Noté كه توسط Reynolds & Reyner طراحي شده براي نمايش فيزيكي داراي يك شكاف كوچك براي آويزان شدن در مكان‌هاي مختلف هستند. در ادامه، تركيب سمعك به عنوان نت موسيقي با خط‌ها و شماره‌هاي موسيقيايي، بسته بندي اين محصول را براي صفحه نمايشگر به اندازه كافي جالب مي كند.
ولخرج نباشيد
با توجه به نگراني‌هاي جامعه جهاني درباره بسته بندي پايدار، مصرف كنندگان روز به روز درباره تاثير محصولات مختلف بر روي محیط زيست آگاه تر مي شوند.
بسياري از خانواده‌ها به بازيافت محصولات توجه كرده و انتظار مي رود كه بتوانند به بازيافت بسته بندي محصولات خريداري شده بپردازند. بنابراين اجراي يك نوع ديزاين كه در ضمن دوستدار محيط زيست نيز هست، قلب مصرف كنندگان را ربوده و موجب فروش يك محصول خواهد شد.

بسياري از سوپرماركت‌ها در حال حاضر فعالانه به كاهش سايز بسته بندي محصولات خود روي آورده اند.

ذكر اين نكته مهم است كه بدانيم كشور‌هاي مختلف دستورالعمل‌هاي مختلفي در حوزه بسته بندي را تصويب كرده و بنابراين قبل از صرف زمان و هزينه از بررسي اين نكات مطمئن شويد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *