ازابتدای سالجاری ۸۵ هزار تن انواع کاغذ در مازندران تولید شده است

بحث واردات کاغذ موضوع پر رنگ این روزها در سطح کشور است که به‌ نوعی ساختار اقتصادی این سرمایه ملی، کشور را به مرحله آسیب رسانده است، در این خصوص با ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای کشور و مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران مصاحبه‌ای انجام شد که از خاطرتان می‌گذرد:

تعریف جنابعالی از واردات بی‌رویه کاغذ و عوامل مؤثر در آن چیست؟
منظور از واردات بی‌رویه کاغذ به این معناست که حجم کاغذ وارداتی بدون شناخت از توان تولید داخلی و میزان مصرف و درجه‌بندی کیفی آن صورت می‌گیرد.
یکی از عوامل تشدید بی‌رویه واردات کاغذ عامل سیاست‌های ارزی ناصحیح است، یعنی دولت محترم در مقطعی تصمیم گرفت، ارز حاصل از صادرات را برای واحدهای صادراتی با نرخ مبادله کند.
همین امر به دلیل لزوم حفظ ارزش پول، شرکت‌ها تصمیم به واردات کالا (کاغذ) به جای انتقال ارز به کشور گرفته‌اند، و متأسفانه یکی از کالاهایی که در این گروه مورد هدف و توجه شرکت‌های صادرکننده گرفت، کاغذ بود به زمانی که واردات کاغذ جایگزین صادرات کالاهایی همچون نفت و محصولات پتروشیمی‌شد.
ورود گروه‌های غیرصنعتی و ناآگاه به عرصه کاغذ اتفاق افتاد و بازار و صنعت داخلی را دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیر کرد. حضور نمایندگان نهادهای رسمی، شرکت‌ها و بنگاه‌های مطلق یا وابسته به مؤسسات مالی و بانک‌ها در پوشش تعاونی‌های بازنشستگی و شرکت‌های سرمایه‌گذار و حجم بالای نقدینگی موجود در نزد این اشخاص باعث ایجاد رقابت کاغذ در واردات کاغذ شد، که به جز هدررفت صنایع کشور و انباشت انبارها و از بین بردن فضای سالم کسب و کار نتیجه دیگری در بر نداشت.
یکی از شیوه‌های رایج سوء استفاده در واردات کاغذ، بزرگ‌ نمایی نرخ خرید است. اخبار تبلیغات